Εκδρομές

Στιγμιότυπα από την πολυήμερη εκδρομή της Γ’ Γυμνασίου!

Το τριήμερο 29/3-31/3 πραγματοποιήθηκε η πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ Γυμνασίου! Οι μαθητές μας έχοντας ως ορμητήριο το Μουζάκι Καρδίτσας, όπου διέμειναν στο Μουζάκι Palace Hotel, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν αξιοθέατα της ευρύτερης περιοχής, όπως το φράγμα της Λίμνης Πλαστήρα, το γεφύρι του Αγίου Βησσαρίωνα στην Πύλη Τρικάλων, την Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου στα Μετέωρα, καθώς και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και το Μουσείο Απεικόνισης της Ιστορίας και Πολιτισμού Μετεώρων. Παράλληλα περιηγήθηκαν στην πόλη των Τρικάλων, ενώ κατά την επιστροφή τους προς τον Κορυδαλλό ξεναγήθηκαν στο πρώην ορυχείο εξόρυξης βωξίτη στη Γραβιά Άμφισσας.

Κατά γενική ομολογία η εκδρομή γέμισε με εμπειρίες και εικόνες τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν και υπήρξε ένα ευχάριστο διάλειμμα από τα καθημερινά μαθήματα!

Στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας στα Τρίκαλα
Στο πρώην ορυχείο εξόρυξης βωξίτη στη Γραβιά Άμφισσας
Το γεφύρι του Αγίου Βησσαρίωνα
Το απαραίτητο διάλειμμα για φαγητό και ξεκούραση!
Βόλεϊ στην αυλή του ξενοδοχείου