Δράσεις Εκδηλώσεις Κοινωνικές

Ενημέρωση της Γ’ Γυμνασίου για τους κινδύνους στο διαδίκτυο.

Η ευρύτητα χρήσης του διαδικτύου και η πληθώρα εργασιών που διεκπεραιώνουμε πλέον μέσω του παγκόσμιου ιστού έχει γεννήσει ένα πλήθος απειλών, οι οποίες πολλές φορές φαίνονται “αόρατες”, αλλά παραμένουν υπαρκτές. Το σχολείο μας αναγνωρίζοντας αυτή την πραγματικότητα προχώρησε σε ενημέρωση στους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου, προσκαλώντας εργαζόμενους από τη Διώξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Στη διωρη παρουσίαση που πραγματοποιήθηκε πέραν από την παράθεση των κινδύνων που ελλοχεύουν στο χώρο του διαδικτύου, δόθηκαν και συμβουλές αναφορικά με τις μεθόδους οι οποίες μπορούν να μειώσουν δραστικά την πιθανότητα να διαρρεύσουν προσωπικές μας στον παγκόσμιο ιστό. Ευχαριστούμε τους ανθρώπους της Διώξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την παρουσία τους και την εύστοχή παρουσίαση!