Εκδηλώσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

Από το ναό του Ηφαίστου στο Ναό των Αγίων Αποστόλων – Εκπαιδευτική Εκδρομή των μαθητών της Β’ Γυμνασίου

Την Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2022, οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Ναό του Ηφαίστου (Θησείο) και τον ιερό ναό των Αγίων Αποστόλων στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Αγοράς, καθώς και τον Άρειο Πάγο. Η αφορμή δόθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος των θρησκευτικών με τις ενότητες για την χριστιανική ναοδομία και το κήρυγμα του Αποστόλου Παύλου στην Αθήνα. Τα παιδιά μας είχαν την δυνατότητα να μάθουν για τον ναό του Ηφαίστου, που λειτούργησε ως χριστιανικός ναός αφιερωμένος στον Άγιο Γεώργιο τον Ακαμάτη, τον κομψό ναό των Αγίων Αποστόλων Σολάκη, καθώς και για το περιεχόμενο της ομιλίας του Αποστόλου Παύλου στον Άρειο Πάγο της Αθήνας. Μεταξύ των δραστηριοτήτων προετοιμασίας ήταν η παρακολούθηση βίντεο σχετικά με τα μνημεία ενδιαφέροντος και τα βήματα του Αποστόλου Παύλου στην Ελλάδα. Ρόλο ξεναγού ανέλαβαν μαθητές που μίλησαν τους συμμαθητές τους κατά την περιήγησή τους στον χώρο. Μαθητές επίσης ανέλαβαν να φωτογραφήσουν στιγμιότυπα και να δημιουργήσουν ψηφιακό υλικό που θα παρουσιαστεί στην τάξη ως αποτίμηση και αξιολόγηση της μαθησιακής εμπειρίας.