Ανακύκλωση με καπάκια

Από το σχολικό έτος 2018-19 ξεκίνησε η δράση ανακύκλωσης: Μαζεύω καπάκια, σώζω ζωές.Η ευαισθητοποίηση των παιδιών ήταν άμεση, όπως και η ανταπόκρισή τους, εκτός από την καθημερινή συλλογή από καπάκια στο σχολείο, έφερναν και σακούλες από το σπίτι τους.Ακόμα και η ‘’γειτονιά’’ έχει ανταποκριθεί. Πολλοί ιδιώτες, στην καθημερινή τους βόλτα, περνούν και αφήνουν σακούλες με καπάκια στις ώρες λειτουργίας του σχολείου. Ένας παππούς μάλιστα παλαιών μαθητών του σχολείου μας εξακολουθεί να φέρνει σακούλες με καπάκια.Για το 2019-20 συνεχίζεται η συλλογή καπακιών , όπως και χαρτιών και πλαστικών μπουκαλιών μιας χρήσης , πάλι χάρη στην εθελοντική δράση των μαθητών, των γονέων τους και των ‘’γειτόνων’’ μας.Αποδεικνύουμε καθημερινά ότι η ανακύκλωση είναι αποτέλεσμα συνεργασίας της μικρής κοινωνίας του σχολείου μας με την ευρύτερη γειτονιά του Κορυδαλλού, με δύο λόγια, είναι δράση όλων μας.