Διατροφή και Υγεία των Δοντιών

Το Εργαστήριο Οδοντικής Χειρουργικής του Τμήματος Οδοντιατρικής του ΕΚΠΑ διοργανώνει διαγωνισμό για μαθητές γυμνασίων και λυκείων του Νομού Αττικής.
Στόχοι του διαγωνισμού είναι α) να δοθεί η ευκαιρία και τα ερεθίσματα στους μαθητές να ασχοληθούν σε βάθος με το θέμα της σχέσης δοντιών και διατροφής, αποκτώντας οι ίδιοι την ανάλογη γνώση και β) να δημιουργήσουν ενημερωτικό υλικό που να απευθύνεται σε παιδιά και εφήβους ώστε να διαχυθεί η γνώση τους αυτή σε μεγαλύτερο πληθυσμό της ίδιας ηλικίας. Ο διαγωνισμός χωρίζεται σε δύο φάσεις:
Α’ φάση: επίσκεψη – γνωριμία, στο Τμήμα Οδοντιατρικής του ΕΚΠΑ και μία ξενάγηση στο Μουσείο της Οδοντιατρικής . ( Εχει πραγματοποιηθεί από το σχολείο μας)
Β’ φάση: συγγραφή μιας ομαδικής εργασίας και δημιουργία ενημερωτικού υλικού που να απευθύνεται σε παιδιά και εφήβους 12-18 ετών.
Η υποβολή της εργασίας και του υλικού θα γίνει μέχρι τις 30/4/2020.
Η αξιολόγηση θα πραγματοποιηθεί από κριτική επιτροπή που θα αποτελείται από μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Οδοντιατρικής. Η κριτική επιτροπή αφού βαθμολογήσει όλες τις εργασίες , θα απονείμει βραβεία (tablets και προϊόντα στοματικής υγιεινής) στις τρεις πρώτες. Η απονομή των βραβείων θα γίνει με τελετή σε χώρο του Πανεπιστημίου. Βεβαιώσεις συμμετοχής θα δοθούν σε όλους τους μαθητές που θα συμμετάσχουν στον διαγωνισμό.